Wetlina - najpiękniejsze miejsca, atrakcje, ciekawostki
chata nad rzeką wetlina noclegi pokoje domek bus
bieszczady wetlina chata nad rzekąchata nad rzeką oferta noclegubieszczady pokojewetlina domek wczasowybieszcady wetlina bus przwóz osób wetlina atrakcje szlaki smerekchata nad rzeką wetlina 102wetlina chata noclegi

Wetlina - historia, szlaki turystyczne, atrakcje

Wetlina - to piękna miejscowość turystyczna położona w Bieszczadach, na granicy dwóch parków: Ciśniańsko-Wetlińskiego Parku Krajobrazowego z Bieszczadzkim Parkiem Narodowym, przy drodze wojewódzkiej nr 897.

Nazwa tej niezwykłej miejscowości pochodzi od wierzby "Wetlyny". Posiada ona bogatą historię, na początku była w posiadaniu rodu Kmitów. Ostatnia właścicielką Wetliny z rodu Kmitów była Barbara Kmita. Po jej śmierci Wetlinę odziedziczył jej brat Stanisław Herburt. Do czasów II wojny światowej zamieszkana była przez Bojków po 1945 roku została całkowicie wysiedlona ( przez walki LWP z UPA).
Położona jest u źródeł Wetlinki, która wpada do Solinki. Od zachodu i południa otocza ją szczyt górski Jawornik (1021 m), Paportna (1199 m), od strony północnej znajduje się Połonina Wetlińska ze szczytem Smerek (1222 m), Roh (1255 m). W Wetlinie znajdowała się największa cerkiew w Karpatach (obecnie zostały jedynie pozostałości i kapliczka), oraz pomnik żołnierzy WOP, którzy walczyli i zginęli w potyczkach z UPA.

Wetlina to idealne miejsce wypadowe na Połoninę Wetlińską, Małą i wielka Rawkę oraz Przełęcz pod Borskiem

Połonina Wetlińska - bezpośrednio z Wetliny na tą połoninę prowadzi pomarańczowy szlak (czas wejścia około 1,5 godziny), po tym dystansie dochodzimy do przełęczy M. Orłowicza, gdzie nasz szlak łączy sie za szlakiem czerwonym, którym udajemy się na Smerek (1222 m, czas wejście i zejścia około 35 minut), następnie kierujemy sie na Brzegi Górne, zwiedzając tym samym całe pasmo Połoniny Wetlińskiej. Po drodze mijamy Hnatowe Berdo (1187 m.), Osadzki Wierch (1253 m.), Roh (1255 m.) i dochodzimy do "Chatki Puchatka", gdzie możemy odpocząć, zjeść posiłek, czy wypić ciepłą herbatę.
Z "Chatki Puchatka" możemy zejść szlakiem czerwonym do Brzegów Górnych lub szlakiem pomarańczowym do Przełęczy Wyżnej, gdzie znajduje się "obeliks Harasymowicza"

W zależności od szlaku zejścia czas wędrówki wyniesie 4 godziny 15 minut lub 4 godziny 45 minut.

Na Państwa życzenie nasz Bus będzie na miejscu o umówionej godzinie skąd udamy się do naszego domku letniskowego lub pokoi noclegowych, gdzie Państwo w spokoju i ciszy odpoczną po wędrówce.

"Chata nad Rzeką" Zofia Ślimak

Wetlina 102
38-608 Wetlina

tel:  013 468 46 39                      tel.kom:  +48 503 668 763                    email:  slimakzofia@wp.plCopyright © 2008 - 2024 "ART-Kros studio - strony www, gadżety reklamowe

 Ta strona wykorzystuje pliki cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej informacji o celu ich wykorzystania i możliwości zmiany ustawień cookie znajdziesz w Polityce prywatności.